reklama

V Nitre operovali neatestovaní lekári nesprávne koleno. Ako je to vôbec možné?

Hoci vedenie nitrianskej nemocnice uznalo, že pochybenie pri operácii bolo chybou systému, problém vyriešili vyvodením osobnej zodpovednosti voči jednotlivcom. Aké bezpečné sú operácie na Slovensku?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (17)
Surgery
Surgery (zdroj: Burgsimpson)

Za systém práce v nemocnici je zodpovedné vedenie nemocnice. Operácia nesprávneho kolena neatestovaným personálom je nielen osobné, ale predovšetkým hrubé systémové zlyhanie. V Nitre to vyriešili tak po Slovensky. Hlavný operatér prišiel o miesto, primára a prednostu oddelenia odvolali z funkcie a ostatní členovia operačného tímu dostali finančné tresty. Nitrianska nemocnica vraj okamžite prijala opatrenia, aby sa takáto situácia neopakovala.

O aké konkrétne opatrenia ide? A prečo až teraz? Nie je tragická udalosť z Nitry len špičkou ľadovca? Pri zoperovaní nesprávneho kolena sa totiž nedá vyhovoriť na nepredvídané komplikácie, náhle zhoršenie stavu, alebo informovaný súhlas pacienta s rizikami výkonu. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Osobné pochybenia sa stávajú aj v špičkových nemocniciach, a to nie len u nás, ale aj vo svete. Povinnosťou poskytovateľov zdravotnej starostlivosti je nastaviť systém tak, aby sa minimalizovali. Systémové opatrenia mali byť na Slovensku implementované už dávno. Máme poisťovne, ktoré vraj manažujú pacienta, za čo im prislúcha zisk, Úrad pre dohľad, ktorý má právomoc dohliadať na správne poskytovanie zdravotnej starostlivosti a nakoniec aj Ministerstvo zdravotníctva, ktoré ako regulátor môže vyžadovať kvalitu a bezpečnosť. 

Napriek tomu nie je perioperačný manažment bezpečnosti na Slovensku etablovaný dostatočne. V niektorých nemocniciach dokonca celkom chýba. Rovnako sa stalo bežnou praxou, že operácie v slovenských nemocniciach vykonávajú aj neatestovaní lekári, bez bezprostredného dozoru skúsených kolegov. Ako potom môžeme hovoriť o kvalite a bezpečnosti?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Predchádzanie perioperačným systémovým zlyhaniam v Nemecku

Väčšina nemeckých kliník má vypracovaný perioperačný manažment bezpečnosti. Už pred príchodom do operačného traktu sa všetky prípravné úkony zapisujú do tzv. perioperačného protokolu - „Checkliste“.Pacient je na operáciu pripravený staničným personálom. Miesto operácie musí byť jasne graficky označené, zbavené ochlpenia, pacient musí dostať naordinovanú premedikáciu, musí byť skontrolovaná dostupnosť krvných konzerv, na zápästí musí mať pacient náramok s verifikačným kódom a na operačnú sálu musia byť doručené všetky potrebné dokumenty. Tieto úkony potvrdzuje staničný personál svojim podpisom. Len tak je možné preloženie pacienta na operačný stôl. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pred začatím anestéziesa musí anesteziologický tím presvedčiť o identite pacienta, pacient sa vedome pýta na akú operáciu ide, musí byť skontrolovaná kompletnosť informovaných súhlasov pacienta – súhlas s výkonom a s narkózou, zaznačené riziko krvných strát, alergie pacienta, možné problémy so zabezpečením dýchacích ciest a iné relevantné nálezy. Zistenia sa opäť zaznačia do perioperačného protokolu. 

Poslednou formou kontroly je takzvané predoperačné hlásenie - „team timeout“, kedy sa operačný tím vzájomne oboznámi s menom pacienta, relevantnými nálezmi – alergia, multirezistentné ochorenie (anesteziológ), ďalej s plánovanou operáciou, jej očakávanou dĺžkou, možnými komplikáciami (chirurg) a s kontrolou potrebných inštrumentov (operačná sestra). Až potom začína samotná operácia. Pred jej ukončením operačná sestra spočíta použité náradie na operačnomstolíku, počet použitých rúšok a tampónov, aby nedošlo k zabudnutiu materiálu v tele pacienta. Po skončení operácie sa dohodne následná pooperačná starostlivosť. Chirurg spolu s anesteziológom zadefinuje potrebu prípadnej intenzívnej terapie, pooperačné podanie antibiotík, následnú antikoagulačnú terapiu, starostlivosť o drenáže a ranu, atď. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Okrem týchto procesných pravidiel bezpečnosti sa v Nemecku kladie dôraz aj na dodržiavanie štrukturálnych predpokladov kvality. K nim patrí personálne zabezpečenie operácií. Vo všeobecnosti v Nemecku platí tzv. štandard atestovaného lekára. Akákoľvek operácia musí byť vykonaná v kvalite, ktorá zodpovedá zručnostiam priemerného atestovaného lekára. Neatestovaní lekári môžu operovať len pod dohľadom atestovaného kolegu. Výnimkou z tohto pravidla je, keď neatestovaný lekár odviedol dostatočné množstvo konkrétnych operácii pod dozorom a dosiahol „štandard atestovaného lekára“ ešte pred oficiálnym ukončením atestácie. V takom prípade môže operovať samostatne, ale za jeho konanie preberá zodpovednosťprimár oddelenia. Zložitejšieoperácie prebiehajú výhradne za prezencie atestovaného lekára. Podobné opatrenia sú aj u anesteziológov. Viesť samostatne narkózu pacienta môže len neatestovaný lekár po zvládnutí minimálnych predpokladov a za stáleho dozoru, resp. dostupnosti atestovaného kolegu.

Výsledková kvalita sa rovnako monitoruje. Okrem perioperačnej úmrtnosti, prekladov na jednotku intenzívnej starostlivosti, nozokomiálnych nákaz a iných parametrov je zaužívané aj anonymné hlásenie kritických udalostí, ktoré viedli priamo, alebo bez zásahu by mohli viesť ku poškodeniu pacienta. Odborne sa takýto systém nazýva ,,CIRS – critical incident reporting system,,. 

Záver

Ak by bol v Nitre zavedený perioperačný protokol a zabezpečená viacnásobná kontrola údajov, takýto precedens by bol vysoko nepravdepodobný. Endoprotézu kolena v Nitre vykonali 3 neatestovaní lekári. Podľa slovenskej legislatívy môže neatestovaný lekár pracovať iba pod dohľadom atestovaného lekára. Zvlášť pri náročnejších operáciách, akou endoprotéza kolenného kĺbu rozhodne je. Táto realita môže byť jedným z dôvodov, prečo sú ľudia nútení za výber operatéra oficiálne alebo neoficiálne priplatiť. 

Za vzniknutú situáciu v nitrianskej nemocnici by nemali niesť zodpovednosť len samotní lekári, ktorí urobili chybu, ale aj manažment nemocnice, ktorý nezabránil systémovému zlyhaniu. Poisťovne, UDZS, ale aj Ministerstvo zdravotníctva by mali od nemocníc vyžadovať opatrenia na zvýšenie kvality a bezpečnosti služieb. 

Konkrétne opatrenia nájdete na stránke www.zalepsiezdravotnictvo.sk

Boris Vidinský, Peter Visolajský, Peter Stachura

Peter Stachura

Peter Stachura

Bloger 
  • Počet článkov:  43
  •  | 
  • Páči sa:  8x

Budúcnosť nie je vo hviezdach,budúcnosť je v nás... https://zalepsiezdravotnictvo.skhttp://www.davatjeviac.sk Zoznam autorových rubrík:  PolitikaCestovanieMedicínaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu