Dvojhodinovú prednášku si na slovenskej univerzite ceníme na 16 eúr

Autor: Peter Stachura | 12.12.2018 o 15:14 | Karma článku: 10,03 | Prečítané:  17423x

Dostal som pozvanie prednášať na Slovenskej zdravotníckej univerzite (SZU). Postgraduálnym študentom všeobecného lekárstva som mal priblížiť ako funguje špecializovaná paliatívna starostlivosť v Nemecku, kde som donedávna pôsobil.

Záujem ma potešil a ponuku som rád prijal. Veď je to česť spolupracovať s najvyššou inštitúciou postgraduálneho vzdelávania na Slovensku.

16 euro. Toto je odmena, ktorá podľa „platného Cenníka SZU“ prislúcha za dvojhodinovú prednášku  školiteľovi lekárov v postgraduálnej príprave.

Suma, ktorá veľa vypovedá o našom školstve a prioritách v spoločnosti.  

Za 16 eúr sa má školiteľ poctivo odborne pripraviť, nadchnúť a motivovať.  A to v spoločnosti, kde lepší pánsky strih stojí viac.

V takejto realite je ťažké obstáť odborne, aj ľudsky. Mnohí sa rozhodnú žiť na hrane svojich morálnych zásad, iní sa zaradia do šera priemernosti, alebo zanevrú na všetkých a všetko. Neprichádzame len o veľký osobnostný potenciál. Následky v školstve sú dramatickejšie. Študenti neresti násobia.

Kde hľadať dôvody? V rozbujnenom školstve bez pridanej hodnoty. Vo výchove  vysokoškolsky vzdelaných ošetrovateľov pre okolité štáty Európy, v doškoľovaní lekárov v miniúväzkovej inštitúcii, v produkcii pavedy, ktorá nemá klinickú súvislosť ani medzinárodnú kredibilitu. A v uzatvorených zmluvách „na kamoša“, vďaka ktorým parkovanie pred univerzitou je drahšie ako pri viedenskom múzeu.

Unudenému vrátnikovi som podal kľučku z prednáškovej miestnosti, ktorá mi ostala v ruke a popri ošuntelých budovách zašlej kramárskej slávy som sa pobral späť domov.

Slovensko je zvláštna krajina.

Krajina sklonených hláv a biznisu.

Bez zásadnej reformy školstva, vedy a vzdelávania to tak ostane.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Naď očakáva, že počas víkendu otestujú aspoň tri milióny ľudí

Najväčšie problémy spôsobovali drive through odberové miesta.

Vo svete píšu o nepresných testoch aj o výzve prezidentky

Únia sa môže Slovenskom inšpirovať, ak sa projekt podarí.


Už ste čítali?