Po desiatej za desinu

Autor: Peter Stachura | 23.7.2018 o 6:50 | Karma článku: 1,83 | Prečítané:  790x

Od júla platí na Slovensku novela zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorá mení Lekársku službu prvej pomoci na Ambulantnú pohotovostnú službu. Po desiatej večer vás s bolesťami hrdla ošetria v nemocnici za 10 €.

Bývalý minister Drucker presadil novelu zákona, ktorá pohotovostnú zdravotnú starostlivosť koncepčne nerieši a dokonca deformuje.

Vysokú horúčku, bolesti hrdla, vracanie alebo vysoký krvný tlak nemáme len do 22:00 hodiny. Väčšina z týchto symptómov sa dá liečiť ambulantne.

Centrálne príjmy v nemocniciach majú za úlohu neodkladnú starostlivosť o pacientov v ohrození života. Nemôžu suplovať štrukturálne deficity ambulantnej zdravotnej starostlivosti.

Aby sme s "prázdnou nádobou ostrekovača nemuseli chodiť do servisu alebo volať odťahovú službu", mala by  byť ambulantná pohotovostná služba  poskytovaná nepretržite.

Novele zákona chýba komplexný pohľad na problémy, s ktorými sa pohotovostná zdravotná starostlivosť na Slovensku dlhodobo stretáva.

Zneužívanie pohotovostnej služby, demografický vývoj spoločnosti, absencia paliatívnej starostlivosti pre umierajúcich a ťažko chorých pacientov, nedostatočné prepojenie zdravotných, sociálnych a komunitných služieb.

Stredobodom  tejto novely, ako to už na Slovensku býva, opäť  nie je pacient.

 

Aké ciele by mala mať budúca novela súčasnej novely zákona o zdravotnej starostlivosti?

 

1. Ambulantná pohotovostná služba by mala byť dostupná nepretržite a aj pre pacientov ktorí sú imobilní, teda formou domácich návštev.

2. Ambulantná pohotovostná služba by mohla byť integrovaná do nemocničných centrálnych príjmov.

3. Musíme neodkladne začať rozvíjať paliatívnu starostlivosť a včasné plánovanie následnej zdravotnej a sociálnej starostlivosti (advance care planning) u ťažko chorých pacientov doma a v domovoch opatrovateľských služieb.

4. Základom pohotovostnej zdravotnej starostlivosti by mali byť kvalitne fungujúce, integrované call-centrá, ktoré by vedeli pacientov správne usmerňovať. 

5. V miestach s vysokou frekvenciou výjazdov by sa mal zaviesť rendez-vouz systém (systém, v ktorom pri výjazde za pacientom v bezprostrednom ohrození života sú posielané dve vozidlá. Záchranné vozidlo „sanitka“ so záchranármi a menšie vozidlo s lekárom a vodičom. Lekár tak v „sanitke“ môže pacienta zhodnotiť, stabilizovať a prípadne poslať so záchranármi do nemocnice, kým on v druhom vozidle môže ísť za ďalším pacientom).

6. Aj z dôvodu postupujúcich demografických zmien by mala byť dostupná pohotovostná ošetrovateľská služba, ktorá by pomáhala príbuzným alebo samostatne žijúcim osobám v akútnych prípadoch vyžadujúcich ošetrovateľskú pomoc (výmena močového katétra, pomoc pri ošetrovaní rán, pri polohovaní, aplikácia presne definovaných liekov, infúzna terapia..).

7. Rozvoj centrálnych príjmov v nemocniciach, ktoré by sa v prvom rade mali zaoberať pacientami s bezprostredným alebo možným ohrozením života - šokové miestnosti pre najťahších pacientov, prijímové ambulancie chirurgických a nechirurgických odborov pre stredne ťažkých pacientov s potrebou hospitalizácie

8. Rozvoj komunitnej starostlivosti - na dobrovoľnej báze v lokálnej komunite - na dedine, sídlisku, bytovke - pomoc samostatne žijúcim ľuďom s hendikepmi pri činnostiach bežného života - nákup, návšteva lekára, návštevy opustených a ťažko chorých. 

9. Adekvátne finančné ohodnotenie pohotovostnej služby

10. Sociálne únosná spoluúčasť pacienta, ktorá by zamedzila zneužívaniu systému bez zbytočných výnimiek.

 

 

Graf 1: Schématické znázornenie ako by mohla byť organizovaná medicínska pohotovostná starostlivosť. 

 

Tento a ďalšie články o zdravotníctve si môžete prečítať na stránke 

www.zalepsiezdravotnictvo.sk

 

 

 

 

.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Naď očakáva, že počas víkendu otestujú aspoň tri milióny ľudí

Najväčšie problémy spôsobovali drive through odberové miesta.

Vo svete píšu o nepresných testoch aj o výzve prezidentky

Únia sa môže Slovenskom inšpirovať, ak sa projekt podarí.


Už ste čítali?