Môj sused – rómsky starosta

Autor: Peter Stachura | 19.8.2016 o 8:30 | Karma článku: 8,02 | Prečítané:  2498x

V novembri 2014 zvolili za starostu Markušoviec Mareka Virága. Prvýkrát v histórii sa do najvyššej obecnej funkcie dostal Róm. Rozhodla o tom predovšetkým dobre organizovaná majorita z „Jarečka“ - segregovanej rómskej osady.

Rómsky starosta

Do úradu sa dostal človek z trpeného etnika za humnom. A nerómsku menšinu zasiahla panika. Nevedeli si predstaviť ako bude mladý, neskúsený Róm riadiť dedinu s viac ako 4000 obyvateľmi. V ohrození videli všetky projekty, ktoré rozbehol predošlý nerómsky starosta.

A tak jedinú nádej vkladali do obecného zastupiteľstva, do ktorého už motivovaní osadníci nezvolili žiadneho rómskeho spoluobčana.

Nedôvera voči novému starostovi sa začala prejavovať takmer okamžite. Obecní radní striehli na každý chybný krok, ktorý neskúsený starosta urobil.

Zníženie platu, ktoré si sám navrhol, mu ešte obecné zastupiteľstvo schválilo s radosťou. (tu) Väčšina ostatných návrhov, ktoré začal predkladať už  dedinskému parlamentu nevoňala. Budovaniu vzájomnej dôvery stálo v ceste aj priame alebo nepriame spochybňovanie spôsobilosti starostu vykonávať tento dôležitý post.  

Marek Virág si na začiatku stanovil cieľ, že bude starostom všetkých obyvateľov Markušoviec. Táto nová realita nie je bolestnou prehrou dedinskej inteligencie, ale skôr príležitosť ako zblížiť dva paralelné svety, ktoré žijú tak blízko seba tak rozdielny život.  

Nebudem hodnotiť konkrétne úspechy alebo pochybenia starostu Markušoviec, ktoré nedokážem objektívne posúdiť. Chcem len vyjadriť osobnú sympatiu odvahe mladého muža, ktorý sa bez vyšperkovaného vzdelania, pod ťarchou stigmatizujúcej etnickej príslušnosti  rozhodol bojovať so slovenskou uzavretosťou.

Sused

Marek Virág sa stal našim susedom skôr ako nastúpil do funkcie starostu. Živení negatívnymi príkladmi z Malaciek sme aj my mali počiatočné obavy. Tie sa však pri prvom kontakte rozplynuli. Naše vzájomné vzťahy považujem za bezproblémové a priateľské. O takéto pozitívne príklady, ktoré ostávajú v tieni mienkotvorných médií, nie je v Markušovciach núdza.

Budúcnosť

Pre väčšinu markušovských Rómov je Marek Virág hrdina. Ukazuje im príklad, že chodiť do školy a byť slušným sa opláca. Cesta von z chatrče vedie len cez vzdelanie a pozitívny príklad.

A závisí aj od nás.

Aby sme dali „iným“ šancu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Raši, Zmajkovičová, Kubánek. Ktorí krajskí šéfovia Smeru by mali končiť

Ohlasované zmeny krajských šéfov Smeru považuje politológ Grigorij Mesežnikov len za kozmetickú úpravu pre verejnosť.

DOMOV

Kosík na videu z afrického väzenia odpovedá Kaliňákovi

Gašpar s Kaliňákom spochybňovali pravosť vyhlásenia bývalého siskára Ľuboša Kosíka o únose prezidentovho syna. Kosík poslal video ako dôkaz.

ŠPORT

Navrátilová: Cibulková nemá žiadnu silnú zbraň

Legenda hovorí vo veľkom rozhovore pre SME aj o prvom triumfe vo Wimbledone.


Už ste čítali?