Keby som mal pušku... alebo čo by dnes Milan Ferko napísal o Glváčových puškách...

Autor: Peter Stachura | 28.11.2014 o 18:00 | Karma článku: 6,87 | Prečítané:  1366x

Milan Ferko kedysi vytvoril veľavravný text. „Hlavný hrdina Vladko žije s rodinou v skromných pomeroch v zapadnutej dedinke na úpätí hôr plných partizánov. Spolu s kamarátmi Viktorom a Badžom vystrájajú susedom rôzne huncútstva. Obdivujú vojenských hrdinov a keď Vlado dostane od strýka pušku s príkazom ju ukryť a strážiť, predstavuje si, ako by s jej pomocou zjednal spravodlivosť. Dni trávi hrou s kamarátmi. Chlapčenská túžba po pomoci v boji prestane byť hrou, keď Vlado puškou od strýka zastrelí nemeckého veliteľa pri odchode vojsk z dediny. O identite strelca sa Nemci nedozvedia a Vlado sa so svojim pocitom viny a strachu z potrestania zverí len otcovi. Tento dotyk s tragičnom znamená pre mladého chlapca budovanie zodpovednosti a zblíženie jeho snov s realitou.“

Dnes by ho prerozprával inak, možno by znel takto:

Hlavný hrdina Martin žije s rodinou v nadštandardných pomeroch v zapadnutej krajinke na úpätí hôr plných dotieravých novinárov. Spolu s kamarátmi Janom a Paľom vystrájajú ľuďom rôzne huncútstva. Obdivujú sovietskych hrdinov a keď Martin dostane od strýka Roba pušky s príkazom ich ukryť a strážiť, predstavuje si, ako by s ich pomocou zjednal na úpätí hôr spravodlivosť.  Dni trávi hrou s kamarátmi. Chlapčenská túžba po pomoci v boji s novinárskou pliagou prestane byť hrou, keď Maťo puškami od Roba ohrozí tajných podporovateľov strýkovej strany pri rozvrate krajiny. O identite nerozvážneho strelca sa eminencie veľmi rýchlo dozvedia a Martin sa so svojim pocitom viny a strachu z potrestania zverí len strýkovi Robovi. Tento dotyk s tragičnom znamená pre nerozvážneho Maťa budovanie zodpovednosti a zblíženie jeho snov s realitou.

Garantujem vám, že Vlado nie je zlodej !

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Má anorexiu a 26 kilogramov. Jej manžel je zúfalý, lebo jej nikto nevie pomôcť

Povedali mi, že s takouto diagnózou nepochodíte nikde na Slovensku. Nikto vám ju nezoberie, spomína manžel na reakciu samosprávy.

DOMOV

Minúta po minúte: Rezník sa chce vrátiť k značkám STV a SRo

O post šéfa zabojuje deväť kandidátov.


Už ste čítali?