Cirkev a Mafia

Autor: Peter Stachura | 7.8.2014 o 15:15 | Karma článku: 8,44 | Prečítané:  1696x

11. apríla 2006 chytilo špeciálne policajné komando Bernarda Provenzana. V úkryte hlavného mafiánskeho bossa bola zaistená aj nemalá zbierka náboženských predmetov. Pod krížom a obrazmi Panny Márie sa vydávali rozsudky smrti a riadila kriminálna činnosť. Prepojenie sicílskej mafie na katolícku cirkev malo v Taliansku bohatú tradíciu. Finančné dary z pochybnej činnosti a príslušnosť mafiánskych bossov k náboženskej komunite sa v tichosti tolerovali. Kňaz Giuseppe Puglisi zvrátenú symbiózu kritizoval a otvorene proti nej bojoval. Za svoju odvahu zaplatil životom, ktorý nevyhasol nadarmo. Sieť medzi mafiou a cirkevnými štruktúrami sa začala pomaly rozplietať.  

V chudobnej štvrti Palerma mal Giuseppe Puglisi nevídaný vplyv. V mládežníckom centre Padre Nostro, ktoré založil, sa intenzívne venoval mladým ľuďom bez budúcnosti. Don Pino, ako ho všetci familiárne volali, im dával príklad ako žiť čestne a nepodľahnúť volaniu podsvetia. Napriek sústavnému zastrašovaniu vystupoval otvorene proti ukrývaniu trestnej činnosti za povrchnú zbožnosť.

V deň svojich 54 narodenín, 15.9.1993 kráčal Giuseppe Puglisi pokojne domov. Pred jeho bytom ho zastavili štyria ozbrojení muži. Puglisi sa na svojich vrahov pousmial a povedal: „Čakal som Vás!“ Nasledovali výstrely, ktoré navždy umlčali charizmatického bojovníka za pravdu a úprimnosť.

Prepojenie mafie na katolícku cirkev sa aj vďaka Don Pinovi podarilo oslabiť. Zápas dobra a zla, ktorý sa nevyhýba ani cirkevnému spoločenstvu, pretrváva. Životný príbeh Giuseppe Puglisiho je nádherným svedectvom odvahy a nádejou, že dobro nad zlom raz predsa len zvíťazí.

Giuseppe Puglisi bol 25. mája 2013 vyhlásený za blahoslaveného.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Má anorexiu a 26 kilogramov. Jej manžel je zúfalý, lebo jej nikto nevie pomôcť

Povedali mi, že s takouto diagnózou nepochodíte nikde na Slovensku. Nikto vám ju nezoberie, spomína manžel na reakciu samosprávy.

DOMOV

Minúta po minúte: Rezník sa chce vrátiť k značkám STV a SRo

O post šéfa zabojuje deväť kandidátov.


Už ste čítali?