Detská eutanázia je otvorením Pandorinej skrinky.

Autor: Peter Stachura | 26.2.2014 o 13:50 | Karma článku: 15,60 | Prečítané:  4315x

Belgický parlament schválil bezprecedentný zákon o detskej eutanázii. Podpisom kráľa Philippa nadobudne platnosť najliberálnejší zákon o aktívnej eutanázii na svete bez vekového obmedzenia. Neplnoleté osoby budú môcť v prípade nevyliečiteľnej choroby, neúnosného utrpenia, súhlasu rodičov a psychologicky overenej súdnosti, požiadať o aktívne ukončenie života.

Aktívna eutanázia je v Belgicku povolená od roku 2002. Približne 2% belgickej populácie zomiera takýmto spôsobom. Spolu s Holandskom, kde je aktívna eutanázia povolená od 12 roku života a Luxemburskom, je v Belgicku možné požiadať o aktívne ukončenie života nielen z dôvodu fyzického, ale aj psychického utrpenia. Toto právo môže človek využiť aj v prípade, že sa nenachádza v bezprostrednom ohrození života. Skleróza multiplex, ale aj neznesiteľná psychická trauma môžu byť dôvodom písomnej žiadosti o ukončenie života.

Zástancovia aktívnej eutanázie argumentujú právom človeka na vlastnú autonómiu, ukončením neznesiteľného utrpenia a bojom proti ilegálnym praktikám v tejto oblasti. Odporcovia vidia nebezpečenstvo v možnom zneužití, nezvratnosti rozhodnutia a odmietajú nadradiť autonómiu pacienta nad základné poslanie medicíny pomáhať a liečiť.

Okrem pragmatickej roviny ide aj o ideologický boj. Kým v sekulárnom ponímaní právo na eutanáziu zapadá do koncepcie absolútnej kontroly nad životom, rovnako ako právo ženy na interupciu alebo výskum na ľudských embryách, teologická doktrína nadradzuje nad vôľu človeka ideu Boha, ktorá kategoricky zakazuje zabíjať iných alebo seba.

Prienikom obidvoch svetov je paliatívna starostlivosť, ktorá nevyliečiteľne chorým a umierajúcim uľahčuje utrpenie a ponúka legálne možnosti dôstojného umierania. Primárnou intenciou foriem pasívnej eutanázie a paliatívnej sedácie nie je aktívne ukončenie života, ale tíšenie symptómov a umožnenie prirodzenej smrti.

V Belgicku sa prijatím zákona otvára Pandorina skrinka. Neplnoletým deťom, ktoré nie sú spôsobilé podpisovať zmluvy, vstupovať do manželstva alebo vlastniť vodičské oprávnenie, sa po psychologickom posúdení umožní rozhodovať o ukončení vlastného života. Belgickí zákonodarcovia argumentujú tým, že utrpenie nepozná vekové hranice a zákonom stanovené podmienky sa nedajú ľahko zneužiť. Naozaj?

U pacientov s nevyliečiteľnou chorobou a veľkým psychickým alebo fyzickým utrpením sa pravidelne prelínajú túžby žiť a zomierať. Problém rozlíšiť depresívnu fázu a potvrdiť kontinuitu rozhodnutia je už pri dospelej osobnosti veľmi zložité. Uveriť, že detská beznádej je skutočnou túžbou o aktívnu eutanáziu je nebezpečný precedens. Odkiaľ je už len krok k eugenickej spoločnosti...

 

Aktívna eutanázia: intenciou podania smrtiacej látky je aktívne ukončenie života so súhlasom pacienta

Pasívna eutanázia: intenciou je so súhlasom pacienta nechať chorobe vlastný priebeh

a) ohraničením terapie - napríklad nepodaním antibiotika pri zápalovej kompikácii

b) ukončením terapie - napríklad ukončením dialyzačnej liečby

Nepriama eutanázia - podávanie vysokých dávok opioidov s intenciou tíšenia bolesti s možným následkom čiastočneho skrátenia života v terminálnom štádiu ochorenia

Asistovaná samovražda - poskytnutie prostriedkov nevyliečiteľne chorej osobe k spáchaniu samovraždy

Ukončenie futilnej terapie - povinnosť zdravotníckych pracovníkov ohraničiť alebo ukončiť liečbu, ktorá je nezmyselná a spôsobuje len predĺženie agónie pacienta (napríklad na oddeleniach intenzívnej medicíny)

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

DOMOV

Ministra SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta, problémom sú stíhačky

Modernizáciu slovenského letectva chce minister odložiť.

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.


Už ste čítali?