Pacient zomrel, operácia sa podarila.

Autor: Peter Stachura | 28.1.2014 o 15:30 | Karma článku: 10,57 | Prečítané:  1876x

Pani Osudovej sa ťažko dýcha. Nevládze výjsť po schodoch a pri chôdzi sa podopiera paličkou. Má 84 rokov, už nie je najmladšia. Obvodná lekárka ju pre zhoršujúci stav pošle na odborné vyšetrenie do nemocnice. Špecialista – kardiológ zistí pravdepodobnú príčinu. Ťažká stenóza aortálnej chlopne.

 

Pani Osudová má šťastie. Žije v krajine, v ktorej je zdravotníctvo na špičkovej úrovni a prostredníctvom privátneho poistenia má nárok na jednoposteľovú izbu a výber operatéra. „Konzervatívnu liečbu neodporúčam." vysvetľuje primár osobne. „Kardiochirurgická operácia je spojená s vysokým rizikom. Najpriateľnejšia bude miniinvazívna metóda, pri ktorej vám chlopňu implantujeme cez cievu v slabine." Pani Osudová lekárovi dôveruje. Musí predsa vedieť čo je pre ňu najlepšie. Zavolá deťom, ktoré ju v rozhodnutí podporia. Podpíše informovaný súhlas s výkonom. Primár neskrýva radosť, že sa pani Osudová rozhodla správne. Nová chlopňa jej zabezpečí kvalitnejší život a klinike ekonomickú úspešnosť. Počas výkonu sa vyskytnú komplikácie, o ktorých bola pani Osudová oboznámená. Aortálnu chlopňu sa podarí implantovať skôr, ako upadne do hemoragického šoku. Poškodené cievy v slabine si vyžadujú okamžitý chirurgický zákrok. Napriek masívnym transfúziám sa nedarí pacientkin stav stabilizovať. Operácia sa končí, pacientka na prístrojoch opúšťa operačnú sálu. O niekoľko hodín zomiera.

Pre pani Osudovú bolo urobené maximum...

Primára vzniknuté komplikácie mrzia, pri ďalšej implantácii si dá väčší pozor. Nemocnica posiela pozostalým vyúčtovanie. 27 029 Euro za úspešne implantovanú chlopňu. Pán primár dostáva podiel za ekonomicky prosperujúcu kliniku a firma predávajúca chlopňové náhrady sa teší z rastúceho odbytu.

Spokojní sú všetci.

Pani Osudová podľahla vlastnému osudu.

 

Liečebná metóda

DRG

Platba od poisťovne bez zrážok a príplatkov v EURO

Konzervatívna terapia

F69B

1724

Kardiochirurgická operácia

F03F

14 737

Miniinvazívna metóda (TAVI)

F98Z

33 521

 

Zle nastavené ekonomické stimuly v zdravotníctve môžu výrazne narušiť dôveru medzi pacientom a lekárom a spôsobiť hlboké rany lekárskemu povolaniu. Slovensko zavádza systém financovania nemocníc prostredníctvom DRG ako posledná krajina v Európskej únii. Obávam sa, že jeho finálna verzia bude nastavená tak, aby vyhovovala predovšetkým veľkým hráčom v zdravotníckom biznise.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

DOMOV

Ministra SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta, problémom sú stíhačky

Modernizáciu slovenského letectva chce minister odložiť.

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.


Už ste čítali?