Puberta slovenskej demokracie

Autor: Peter Stachura | 18.11.2013 o 13:08 | (upravené 18.11.2013 o 13:23) Karma článku: 23,17 | Prečítané:  1534x

Nechať sa vo verejnej funkcii pozvať na akciu priateľom a potom sa prihovoriť za finančnú podporu jeho filmu znamená v Nemecku koniec politickej kariéry a hrozbu trojročného väzenia alebo finančný trest. To sa musia v slovenských Komjaticiach smiať. U nás sme zvyknutí na tuhšie priateľstvá. Na jachte v Monaku alebo v byte na Vazovovej sa dohody zapíjajú coca-colou a vznikajú väzby na celý život. Konanie na hrane zákona sa u nás volá šikovnosť.  

 

Christian Wulff je prvým obžalovaným prezidentom v Nemecku. V decembri 2008 si mal údajne ešte ako dolnosaský ministerský prezident zabezpečiť neprimerané výhody. Podľa obžaloby sa prihováral u šéfa predstavenstva firmy Siemens o podporu filmového projektu producenta Davida Groenewolda. Na tom by nebolo nič zvláštne, keby ho pán producent v septembri toho istého roku nepozval na Októberfest do Mníchova a nezaplatil hotel, večeru a opatrovanie detí. Spolu 753,90 . Aféra prepukla v decembri 2011 a vo februári 2012 prezident Wulff abdikoval. Všimli by sme si to na Slovensku vôbec ?

 

Nemecká verejná mienka to zobrala veľmi vážne. Stupňujúci tlak médií a verejnosti prinútil prezidenta zložiť funkciu. Nie, ani nemecká demokracia nie je bez finančných deliktov. Aj tu sa peniaze prevážajú batohom do Švajčiarska, lobuje za spriatelené firmy. Ale z protizákonného konania sa vyvodzujú dôsledky.

Demokracia bez trestnoprávnej zodpovednosti je nebezpečný precedens. O jej účinku sa presviedčame každý deň. Z nezaplatených faktúr, úplatkov, provízií a eurofondov sa stavajú honosné rodinné sídla, vymieňajú autá, kupujú futbalové kluby. Slobodu, ktorú sme si 17. novembra odvážne vybojovali, ohýbame do bizardných tvarov až máme pocit, že sa nám v komunizme žilo ľahšie. Demokracia dáva priesor aj bezcharakterným ľuďom. Ale rovnako ponúka možnosť sa s nimi vysporiadať. Bez vnímavej spoločnosti postavenej na silných morálnych základoch, kde neplatí - keď môžu iní môžem aj ja, je demokracia výsmechom slušnosti.

 

Prepojenia verejných funkcií s neprimeranými osobnými výhodami sa v Nemecku vnímajú veľmi citlivo. Podozrivý majetkok sa nedá ospravedlniť tipovaním, ako u nás za čias pána Kanisa alebo tajomnými pôžičkami pri výstavbe Elektry. Vysoké nároky, ktoré sú kladené na politikov sú zrkadlom konania  väčšiny spoločnosti. Lekári neprijímajú úplatky, sudcovia sa nekamarátia s ľuďmi z podsvetia a na vybavenie povolení netreba nikoho uplácať. Pán Wulff prišiel o svoje kreslo za 753,90 v zrelej demokratickej krajine.

 

Slovensko sa po 24 rokoch od pádu komunizmu nachádza v pubertálnej fáze demokratického vývoja. Ak prevládne v spoločnosti rezignácia na morálne hodnoty, je koniec nádeje na lepšiu budúcnosť.

 

Kľúčom k vyspelej demokracii sme my sami.

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

DOMOV

Ministra SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta, problémom sú stíhačky

Modernizáciu slovenského letectva chce minister odložiť.

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.


Už ste čítali?