Prečo "zdochýňame" v slovenských nemocniciach?

Autor: Peter Stachura | 8.10.2013 o 8:16 | (upravené 8.10.2013 o 9:19) Karma článku: 12,81 | Prečítané:  995x

Kedysi ľudia zomierali doma, v kruhu blízkych. Dnes smrť vytláčame z nášho vedomia. Umierajúcich posielame do nemocníc, zatvárame do inštitúcií. Žijeme rýchlo, moderne. Starostlivosť o nevyliečiteľne chorých a umierajúcich moderná nie je. Vyžaduje si čas a odvahu pozerať smrti priamo do očí. Je to umenie podopierať, niesť a nestrieľať z milosti.

 

čšina umierajúcich profituje z odbornej paliatívnej a hospicovej starostlivosti. Túžba zomrieť je výkrikom beznádeje. Zo strachu, bolesti, ponižovania, ľútosti, odkázanosti na pomoc okolia, zo samoty. Práve tu sa naplno prejavuje veľký nedostatok v pomoci umierajúcim.

Málo ľudí zomiera rýchlo a bezbolestne. Zvyčajne fáza umierania trvá dlhšie a je výzvou pre príbuzných, ošetrujúci personál aj samotného umierajúceho. Množia sa hospitalizácie, vybavujú miesta na oddeleniach pre dlhodobo chorých, volá sa rýchla záchranná služba. Ošetrujúci personál v nemocniciach a ústavoch nie je dostačujúci a často ani školený na poskytovanie adekvátnej paliatívnej starostlivosti. Tá je zameraná na liečbu symptómov, ktoré umierajúcich najviac obmedzujú (bolesť, nevoľnosť, slabosť, dušnosť) a snaží sa uspokojiť aj sociálne, spirituálne a psychické potreby umierajúcich. Dostupnosť takejto starostlivosti na Slovensku je nízka. Chýba podpora ambulantnej paliatívnej starostlivosti, ktorá by umožnila umierajúcim zomierať dôstojne v domácom prostredí.

Problémom je aj ochota verejnosti uvažovať nad vlastnou smrťou skôr ako nastane. Zadefinovať svoju vôľu je možné spísaním medicínskeho závetu. V ňom môže každý odvolateľne zadefinovať neželané medicínske výkony a starostlivosť na konci života.

Vyspelosť národa sa meria aj starostlivosťou o nevyliečiteľne chorých a umierajúcich.

Slovensko má čo doháňať. Nemôžeme nechať umierajúcich napospas osudu! Paliatívna a hospicová starostlivosť musí byť súčasťou komplexnej starostlivosti o pacienta. Aby sme nemuseli v slovenských nemocniciach „zdochýňať", ale dôstojne umierať.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

DOMOV

Ministra SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta, problémom sú stíhačky

Modernizáciu slovenského letectva chce minister odložiť.

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.


Už ste čítali?