Zmenia sa pacienti na diagnózu v počítači?

Autor: Peter Stachura | 25.7.2013 o 8:47 | (upravené 25.7.2013 o 9:00) Karma článku: 5,97 | Prečítané:  544x

Slovensko by malo od roku 2016 radikálne zmeniť úhradový systém za lôžkovú zdravotnú starostlivosť. Podľa DRG (Diagnosis Related Groups) systému sa paušálna úhrada za hospitalizáciu pretransformuje na paušálnu úhradu za prípad. Napriek očakávaniu spravodlivejšieho a transparentnejšieho prerozdelenia finančných prostriedkov medzi poskytovateľmi nemocničnej starostlivosti môže nesprávne nastavená ekonomizácia medicíny prispieť k degradovaniu integrity pacienta ako celku na diagnózu v počítači.

Od zavedenia DRG nemožno očakávať výrazné zníženie nákladov  na nemocničnú starostlivosť. Skôr dôjde k preskupeniu úspor za starostlivosť o pacienta do dokumentačnej a kontrolnej činnosti.

K zatváraniu nadbytočných lôžkových kapacít nedôjde. Menšie nemocnice, ktoré budú môcť flexibilnejšie reagovať na ekonomicky výnosnejšie výkony budú oproti veľkým a predovšetkým univerzitným  nemocniciam vo výhode. Tie musia okrem liečebnej činnosti zabezpečovať aj výuku a svojim charakterom nemôžu preposielať nerentabilné diagnózy na iné oddelenia.

Zohľadnenie skutočných priemerných nákladov na zdravotnú starostlivosť bude naďalej v rukách zdravotných poisťovní, ktoré podľa disponibilných zdrojov budú rozhodovať o stanovení jednotkovej ceny (ceny, ktorou sa vynásobí hmotnosť DRG skupiny) a limitovať objednané služby.

Činnosti, ktoré nevyhnutne patria k lekárskemu povolaniu - kontakt s pacientom, rozhovor, podrobná anamnéza, paliatívna starostlivosť sa v odmeňovacom systéme na úkor výkonov neodrazia.

Falošné ekonomické stimuly, snaha o ekonomickú efektivitu a profit budú viesť k sporným medicínsko-etickým rozhodnutiam.

Pre minimalizovanie negatív nového odmeňovacieho systému v nemocniciach by bolo žiadúce  v platbách  zohľadniť výsledok liečby.  Napriek ťažkostiam pri objektívnom posúdení efektivity liečby a nemožnosti garantovať pozitívny výsledok mala by byť aj v procese odmeňovania stredobodom zlepšená kvalita života pacienta.

Na fungovanie nového odmeňovacieho systému je nevyhnutne potrebné zaviesť medicínske štandardy, ktoré pri zohľadnení peňažných zdrojov zadefinujú na čo má pacient s určitou diagnózou nárok.

Dôležité je posilňovanie pozície pacienta a jeho individuálnych potrieb prostredníctvom nemecenského závetu alebo udelenia plnej moci pri rozhodovaní o medicínskych záležitostiach.

 

Aby medicína nestratila svoju humánnu tvár, musí nový klasifikačný systém odmeňovať nielen za množstvo a rýchlosť,  ale predovšetkým kvalitu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

DOMOV

Ministra SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta, problémom sú stíhačky

Modernizáciu slovenského letectva chce minister odložiť.

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.


Už ste čítali?