Demo-kati

Autor: Peter Stachura | 19.6.2013 o 8:11 | (upravené 19.6.2013 o 9:09) Karma článku: 15,87 | Prečítané:  540x

Kontrolná funkcia vládnucej väčšiny je v stabilných demokraciách v rukách silnej opozície, ekonomicky a názorovo nezávislej žurnalistiky, nespolitizovanej justícii a občianskej odvahe vyjadriť svoj názor. Slovensko prešlo predovšetkým za čias tvrdého Mečiarizmu rôznymi fázami demokratického rozkladu, ale situácia nebola nikdy tak vážna ako dnes. Počas privatizácie štátneho majetku, povolebných politických čistiek, únosu prezidentovho syna, vždy nasledovala vlna silného odporu.

 

Dnes je pohľad na zdevastovanú opozíciu žalostný. Všetky etablované pravicové subjekty sa nevymanili z diskreditácie, nemajú charizmatických lídrov a sú obsahovo prázdne. Novovznikajúce zoskupenia sú nečitateľné, nemajú pevný politický základ a po „sútoku riek do Dunaja“ môže prísť povodeň. Pri zámernom blokovaní opozičných kandidádov do Najvyššieho kontrolného úradu, nevymenovaní generálneho prokurátora, odkupovaní zdravotných poisťovní, absencii účinného zákona o preukazovaní majetku už nemá kto kričať.

Žurnalistika na Slovensku pod vplyvom elektronizácie bojuje o svoju ekonomickú nezávislosť. Investigatívnych novinárov takmer nevidieť.

Justícia svojim personálnym obsadením, politickými prepojeniami a procesnými obštrukciami negarantuje rovnosť a spravodlivosť.

Občianska odvaha vyjadriť svoj názor nemá na Slovensku tradíciu. Účasť na referende, regionálnych voľbách, zapájanie sa do občianskych aktivít, štrajkov a diskusií nie je Slovákom blízka.

 

Demokracia nie je dar, za ktorý stačilo štrngať kľúčmi, demokracia je aktívny proces, za ktorý treba každodenne bojovať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Na slovenskom politickom cintoríne je tlačenica. Ako vôbec začať?

Zdá sa, že slovenský volič si bude musieť ešte nejaký čas vystačiť s dnešnou ponukou. Ibaže by Babiš založil pobočku ANO v Bratislave.

KOMENTÁRE

Trúfalosť Ruska v Sýrii

Posmech Západu zo zastaranej armády akosi ignoruje podstatu: Putin nepozná škrupule.


Už ste čítali?